| Názov: | Yamaha DXR 12 MK2 |
|---|---|
| Výrobca: | Yamaha |
| Id tovaru / Kód: | 215859 / Y-DXR-12-MK2 |
| Množstvo na sklade: | 0 pcs. |
| Iné označenie výrobku: | Yamaha DXR 12 MK2 powered loudspeaker 1100W, Yamaha DXR-12-MK2, Yamaha DXR 12 MK2, Yamaha DXR12MK2, DXR-12-MK2, DXR 12 MK2, DXR12MK2 |
| Správca výrobku: | Marcin Szampowalski, tel. +42 0234261768, email: [email protected] |
Yamaha DXR 12 MK2
The DXR12mkII is an extremely high-power loudspeaker that is capable of producing a maximum SPL of 134dB with its impressive 1100W of power. It is the perfect solution for live sound applications that demand wide bandwidth and extremely high-resolution sound.
Since its inception, the DXR Series has long signified a confluence of raw power and technological innovation that reliably harnesses and delivers impressively high output with superior quality and clarity. The DXR mkII Series powered loudspeakers are the newly upgraded models of the series that add even more SPL and feature a larger, yet much lighter 1.75” Neodymium HF compression driver for extremely clear voice reproduction and musicality. Once again Yamaha team worked in tight collaboration with touring loudspeaker specialists NEXO, adding crucial insight and expertise that led to design improvements based on the ever-evolving demands of sound reinforcement professionals.
Specifications:
• Speaker: 12" 1.75" Neodymium driver
• 90° x 60° horn
• 2-Way bi-amped 1100 watt Class-D power amplifiers (950 W LF + 150 W HF)
• Frequency range: 52 - 20,000 Hz
• Maximum level: 134 dB
• XLR and jack inputs / outputs
• ABS plastic housing with 3x M8x15 rigging points
• 35 mm Stand flange mount
• Continuous speaker grille
• Dimensions: 362 x 601 x 350 mm
• Weight: 18.6 kg
• Colour: Black
| Technická špecifikácia: | |
|---|---|
| Veľkosť reproduktora | 12 " |
| dizajn | Obojsmerný |
| Energie | 1100 W |
| Frekvenčná odpoveď od | 52 Hz |
| Frekvenčná odpoveď na | 20 kHz |
| Hladina akustického tlaku (max SPL) | 134 dB |
| Uhol difúzie | 90° x 60° |
| DSP | áno |
| Crossover | áno |
| Bluetooth | nie |
| USB/Mp3 | nie |
| Závažia | 18.6 kilogram |
| rozmery | 362 x 601 x 350 mm |