| Názov: | Roland Cube 10GX |
|---|---|
| Výrobca: | Roland |
| Id tovaru / Kód: | 153644 / ROL-CUBE10-GX |
| Množstvo na sklade: | 0 pcs. |
| Správca výrobku: | Marcin Szampowalski, tel. +42 0234261768, email: [email protected] |
Roland Cube 10GX
Features:
• Compact 10-watt guitar amp with custom-designed 8-inch speaker
• Three preset COSM amp types: Clean, Crunch, and Lead
• Replace preset amps with custom COSM amps via the free CUBE KIT app for iOS and Android devices
• Three onboard effects: chorus, delay, and reverb (including plate and spring reverb types)
• Bass, Middle, and Treble tone controls
• Rec Out/Phones jack provides high-quality direct tones for quiet practice and recording
• Aux In jack for jamming with an external music player
Specifications:
• Combo Guitar Amplifier
• 3 channels (clean, crunch and lead)
• Power: 10W
• Speaker: 8 "
• Potentiometers:
- Gain (saturation distortion)
- Volume (volume)
- Bass (low-band correction)
- Midle (correction of the middle band)
- Treble (high bandwidth correction)
• Built-in effects: chorus, delay, reverb, spring
• Headphone Output
• AUX
• Dimensions: 346 x 179 x 317mm