Neutrik NBLC75BSX14 BNC konektor
Názov:
Výrobca:
Neutrik
Id tovaru / Kód:
235670 / ZŁ-NBLC75BSX14
Množstvo na sklade:49 pcs. stav zo dňa: 2026-05-13 21:40:20
Kamenný obchod
Expedičný sklad
Správca výrobku:
Marcin Szampowalski, tel. +42 0234261768,
email: [email protected]
Neutrik NBLC75BSX14
Like all Neutrik BNCs it offers a true 75 Ω design and is perfectly suitable for HD applications. The patented rearTWIST boot guarantees easy access even in high density applications.
Features:
• True 75 Ω design meets the stringent HDTV / DVD requirements
• Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
• Excellent cable protection and retention
• Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
Specifications:
• Connection Type: BNC 75 Ω
• Gender: male
• Contact resistance: ≤ 3 mΩ (inner)
• Contact resistance: ≤ 2 mΩ (outer)
• Dielectric strength : 1,5 kVdc
• Impedance: 75 Ω
• Insulation resistance: > 5 GΩ
• Rated voltage: <50 V
• VSWR :
- ≤1.050/>32 dB up to 1 GHz
- ≤1.065/>30 dB up to 2 GHz
- ≤1.100/>26 dB up to 3 Ghz
• Cable O.D.: 9.5 mm
• Cable retention: > 30 N (Center)
• Crimp size: 9,73 Hex crimp (shield) acc. IEC 60803 (die designation H)
• Crimp size (pin): 1,75 Hex crimp (pin) acc. IEC 60803 (die designation X)
• Insertion force : < 25 N
• Lifetime: > 1000 mating cycles
• Locking device: Bayonett
• Cable anchoring: Jacket crimping
• Contacts: Brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (Center contact)
• Insert: PTFE
• Shell: Brass (CuZn39Pb3)
• Shell plating: Optalloy
• Temperature range: -30 °C to +85 °C